Nowości w GeoGut

Informacje o nowościach i wydarzeniach. 

Facebook

Instagram

Kuźnia Alchemiczna

Kuźnia Alchemiczna

Sklep stacjonarny czynny:

czwartek - piątek

10.00 -15.00

sobota 11.00 - 15.00

Pozostałe dni po uzgodnieniu telefonicznym.

Warsztaty odbywają się wyłącznie po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej.

Adres: Kąty Bystrzyckie 14 k/ Lądka -Zdr.

tel. 74-814-85-62

PARTNERZY
Partnerzy 
Stowarzyszenie Geopark
Przedgórze Sudeckie
 
Polish Green
Home / Zjawisko luminescencji
Zjawisko luminescencji
Piotr Gut 11.05.2014 r.

mgr Piotr Gut


Luminescencja minerału polega na tym, że absorbuje on pewien rodzaj energii a następnie emituje ją w postaci promieniowania widzialnego. Energia wzbudzenia może być dostarczona przez promieniowanie elektromagnetyczne (fotoluminescencja), bombardowanie elektronami, ogrzewanie, reakcję chemiczną, odkształcenia mechaniczne, etc.. Emisja promieniowania może kończyć się wraz z zanikiem wzbudzenia (fluorescencja) lub może trwać jeszcze przez jakiś czas po zakończeniu wzbudzenia (fosforescencja).
Fosforescencję pod wpływem naświetlania promieniami U.V. wykazują m.in.: diament, baryt oraz bezbarwne kryształy gipsów z Dobrzynia nad Wisłą, które od momentu wyłączenia lampy świecą jeszcze przez kilka sekund białoniebieskim światłem.


kryształ gipsu

Luminescencja minerału zazwyczaj związana jest z nieznaczną domieszką obcych pierwiastków - aktywatorów (np.: Mn w kalcycie) lub obecnością defektów sieciowych, jonów międzywęzłowych, dyslokacji, etc.; istnieją również czyste substancje o dużej zdolności świecenia. Samo zjawisko luminescencji polega na przejściu elektronów na inne poziomy energetyczne.
W niniejszym artykule skupiłem się na zjawisku fotoluminescencji, które ma duże znaczenie przy poszukiwaniu i oznaczaniu niektórych minerałów. Źródłem promieniowania elektromagnetycznego jest w tym przypadku lampa kwarcowa UV, przy czym należy wspomnieć, że nie każda taka lampa wysyła jednakową długość fali. Generalnie są dwa rodzaje lamp: z bliskim oraz dalekim ultrafioletem. Lampa z bliskim UV to po prostu świetlówka kwarcowa (tego typu co w testerach do banknotów) emitująca fale o długości ok. 0,31-0,38 ľm. W lampie z dalekim ultrafioletem dodatkowo zamontowany jest specjalny filtr, dzięki czemu emituje ona fale o długości ok. 0,29-0,31 ľm.. Posługiwanie się takimi lampami w celu identyfikacji minerałów jest bardzo proste, obserwuje się barwę minerału podczas naświetlania go światłem lampy.
Oto lista wybranych minerałów wykazujących zjawisko fotoluminescencji z podaniem jej barwy:
Kalcyt - żółta, pomarańczowa, czerwona
Cyrkon - żółta, złocista
Fluoryt - fioletowa, jasnożółta
Scheelit - niebieska (tylko w dalekim ultrafiolecie)
Topaz - żółta (tylko w dalekim ultrafiolecie)
Gips - białoniebieska; w przypadku automorficznych bezbarwnych kryształów widoczne są tzw. struktury klepsydrowe wykazuje fosforescencję
Autunit - jaskrawa zielonożółta
Dolomit - pomarańczowa
Anglezyt - jasna pomarańczowa
Waryscyt - jasnozielona
Apatyt - różowa, czerwona


autunit

Jak już wcześniej wspomniałem zjawisko fotoluminescencji wykorzystuje się między innymi do poszukiwania minerałów i ich złóż w warunkach terenowych. W ten sposób odróżnia się w kopalniach scheelit (ważną rudę wolframu) od innych minerałów (np. kalcytu czy dolomitu) co przy zwyczajnym świetle było by niemożliwe. Omawianą metodę stosuje się również do wyszukiwania ziaren cyrkonów w piaskach, bądź szlichach oraz do identyfikacji w skałach substancji bitumicznych, które w promieniach UV mają barwy zielonkawe.
Minerały wykazujące zjawisko fotoluminescencji można znaleźć na terenie Polski bez większych problemów, należy tylko zaopatrzyć się w przenośną lampę U.V. i nieco cierpliwości. Najbardziej popularnym minerałem z którym możemy spotkać się prawie wszędzie jest kalcyt, jednak nie wszystkie okazy tego minerału świecą w U.V.. W Lubiechowej w pustkach w obrębie bazaltów migdałowcowych (tzw. melafirach) niekiedy można znaleźć automorficzne kryształy kalcytu które w świetle U.V. świecą na różowo lub czerwono. Poza tym niektóre białe kalcyty z hałd w Kletnie wspaniale świecą na czerwono, niekiedy wykazując budowę pasową. Bardzo ładnie prezentują się bezbarwne kryształy gipsów z Dobrzynia nad Wisłą, wykazując często struktury klepsydrowe. Jednak najbardziej efektownym minerałem jest autunit z Kowar, który odznacza się bardzo silną fluorescencją w barwach zielonożółtych, niestety minerał ten spotyka się tam niezbyt często.
Poza wymienionymi tu miejscami należy wspomnieć o masowym występowaniu scheelitu w kamieniołomie granitu k. Szklarskiej Poręby. Scheelit występuje tam w cienkich żyłach kwarcowych w postaci drobnych ziaren świecących w kolorach niebieskich.
Oczywiście to tylko niektóre najważniejsze lokalizacje, należy pamiętać że minerały wykazujące zjawisko luminescencji można znaleźć w wielu miejscach, często się tego nie spodziewając.

ostatnia modyfikacja: 11.05.2014 r. 9222 odsłon