Nowości w GeoGut

Informacje o nowościach i wydarzeniach. 

Facebook

Instagram

Kuźnia Alchemiczna

Kuźnia Alchemiczna

Sklep stacjonarny czynny:

czwartek - piątek

10.00 -15.00

sobota 11.00 - 15.00

Pozostałe dni po uzgodnieniu telefonicznym.

Warsztaty odbywają się wyłącznie po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej.

Adres: Kąty Bystrzyckie 14 k/ Lądka -Zdr.

tel. 74-814-85-62

PARTNERZY
Partnerzy 
Stowarzyszenie Geopark
Przedgórze Sudeckie
 
Polish Green
Home / Stanisławów
Stanisławów
Piotr Gut 11.05.2014 r.
STANISŁAWÓW KOŁO JAWORA
mgr Piotr Gut
Można znaleźć: baryt, fluoryt, syderyt, wodorotlenki Fe – Mn, dolomit,hematyt, galena, kwarc, markasyt, piryt, chalkopiryt.
Stanisławów to niewielka miejscowość koło Jawora, na Dolnym Śląsku. Od lat 60-tych czynna była tu kopalnia barytu „Boguszów”, niestety jak większość ciekawych dla zbieraczy kopalń lub łomów zakład jest już zlikwidowany.

Eksploatowano tu żyłę barytowo – fluorytową o miąższości 1 – 3 m. (maksymalnie do 8 m.) i długości około 700 metrów. Prace górnicze prowadzono do głębokości około 150 – 170 m. p.p.t. Żyła wykazuje bieg NW – SE i stromy upad (około 70˚S), tkwi w skałach metamorficznych facji zieleńcowej Gór Kaczawskich: łupkach chlorytowych, porfirytach, tufoidach.

 

kryształy barytu - Stanisławów     goethyt - Stanisławów

Głównym minerałem złoża w Stanisławowie jest baryt, któremu często towarzyszy fluoryt (ilość fluorytu wzrasta wraz z głębokością kosztem barytu). W zmiennych ilościach występują: kwarc, syderyt, hematyt, dolomit, markasyt, piryt; rzadziej: galena, chalkopiryt, sfaleryt, tetraedryt. Bogaty jest zespół minerałów wietrzeniowych: goethyt, lepidokrokit, psylomelan – hollandyt – cororadyt (szereg minerałów manganu i baru), baryt, kowelin, chalkozyn, malachit, azuryt, cerusyt, anglezyt, piromorfit.

 

hollandyt - Stanisławów      fluoryt, syderyt - Stanisławów

      Do Stanisławowa najlepiej jest dostać się od strony wsi Pomocne. Po minięciu głęboko wciętej doliny docieramy do widocznej po lewej stronie hałdy kopalni – celu naszej wyprawy. Na hałdzie można znaleźć lite bloczki barytu i fluorytu często z markasytem lub drobnymi żyłkami galeny. Równie łatwo jest pozyskać ładne nerkowate skupienia goethytu, czy hollandytu. Zdecydowanie rzadziej spotkać można chalkopiryt.

Poza tym można tu znaleźć skały metamorficzne facji zieleńcowej,  z których zbudowane są okoliczne wzgórza.

ostatnia modyfikacja: 11.05.2014 r. 7476 odsłon