Nowości w GeoGut

Informacje o nowościach i wydarzeniach. 

Facebook

Instagram

Kuźnia Alchemiczna

Kuźnia Alchemiczna

Sklep stacjonarny czynny:

czwartek - piątek

10.00 -15.00

sobota 11.00 - 15.00

Pozostałe dni po uzgodnieniu telefonicznym.

Warsztaty odbywają się wyłącznie po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej.

Adres: Kąty Bystrzyckie 14 k/ Lądka -Zdr.

tel. 74-814-85-62

PARTNERZY
Partnerzy 
Stowarzyszenie Geopark
Przedgórze Sudeckie
 
Polish Green
Home / Niezbędnik zbieracza
Niezbędnik zbieracza
Piotr Gut 07.05.2014 r.

młotek geologiczny

Wybierając się na poszukiwanie minerałów warto się odpowiednio przyszykować.  Najważniejsze jest przygotowanie merytoryczne – trzeba wiedzieć gdzie i czego szukać. W tym celu warto poczytać w przewodnikach geologicznych o danej lokalizacji oraz o występujących tam minerałach i ich cechach. Wiele ciekawych informacji o lokalizacjach można również znaleźć w czasopiśmie Otoczak. Po zgłębieniu literatury warto przejrzeć mapy obszaru w który się wybieramy.
 
Następnie zabieramy się do pakowania plecaka, który musi zawierać:
 
*       Solidny młotek, najlepiej młotek geologiczny. W przypadku, gdy planujemy głębszą eksploatację warto mieć ze sobą kilof i ciężki młotek do rozbijania skał.
*        Dłuta (z twardej stali, najlepiej z gumową osłonką osłaniającą rękę przed uderzeniem młotka) – niezbędne do wykuwania okazów.
*         Saperka- przydatna do przekopywania hałd, usuwania zwietrzeliny.
*        Miska do płukania złota- potrzebna w przypadku, gdy wyruszamy na poszukiwanie minerałów ciężkich np. w osadach rzecznych (złoto, granaty, magnetyt) - poszukiwania szlichowe.
*         Notes i długopis – warto zapisać sobie szczegóły z lokalizacji, wykonać szkic sytuacyjny. Może przydać się do tego również aparat fotograficzny.
*         Gazety lub inny papier do zabezpieczenia i zapakowania znalezionych okazów.  Można również mieć ze sobą ligninę lub watę, oraz jakieś małe pudełka do zapakowania delikatniejszych okazów.
*        Przybory do rozpoznawania cech minerałów (lupa, płytka porcelanowa, ostrze stalowe, drut miedziany, magnes – patrz rozpoznawanie minerałów). Przydatny może być również rozcieńczony kwas solny do rozpoznawania węglanów.
*         Mapa, przewodnik geologiczny, kompas.
*         Odpowiedni strój terenowy – wygodne buty, kurtka przeciwdeszczowa, okulary ochronne.

 

ostatnia modyfikacja: 07.05.2014 r. 7456 odsłon