Nowości w GeoGut

Informacje o nowościach i wydarzeniach. 

Facebook

Instagram

Kuźnia Alchemiczna

Kuźnia Alchemiczna

Sklep stacjonarny czynny:

czwartek - piątek

10.00 -15.00

sobota 11.00 - 15.00

Pozostałe dni po uzgodnieniu telefonicznym.

Warsztaty odbywają się wyłącznie po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej.

Adres: Kąty Bystrzyckie 14 k/ Lądka -Zdr.

tel. 74-814-85-62

PARTNERZY
Partnerzy 
Stowarzyszenie Geopark
Przedgórze Sudeckie
 
Polish Green
Home / Meteoryt Sihote-Alin
Meteoryt Sihote-Alin
Piotr Gut 07.05.2014 r.
METEORYT SIHOTE-ALIN
mgr Renata Gut  mgr Piotr Gut
„WIELKI  UPADEK”
 
„Byl ranek 12 lutego 1947 roku - niebo nad górami Sihote-Alin bylo czyste i spokojne..., nagle o godzinie 10:38 na bezchmurnym niebie pojawila sie ognista kula ogromna jak slonce. Leciala z pólnocy, mieniac sie róznymi odcieniami czerwieni. W pewnym momencie ogromny wybuch rozerwal ja na tysiace kawalków, które z ogromnym hukiem spadly na pobliskie lasy. Fala uderzeniowa przemieszczajac sie coraz dalej od centrum eksplozji wybijala szyby w napotkanych domach, jej skutki byly odczuwalne nawet w odleglosci 160 km.”
 
METEORYT SIHOTE-ALIN
Nazwa meteorytu pochodzi od nazwy łańcucha górskiego - Sihote-Alin znajdującego się we wschodniej Syberii, pomiędzy Morzem Japońskim na wschodzie a Chinami na zachodzie. Miejsce upadku meteorytu zlokalizowane jestok. 430 km na NE od Władywostoku i ok. 270 km na S od Habarowska. Pierwsza ekspedycja mająca na celu rozpoznanie miejsca upadku meteorytu wyruszyła 21 lutego 1947 roku. “Trzech geologów ze Służby Geologicznej w Habarowsku wylądowało ok. 7 km od miejsca kolizji. Po trzech dniach poszukiwań, natrafili wreszcie na teren z połamanymi drzewami, usłany mieszaniną kawałków skał, gałęzi, piasku, gliny i śniegu.” Naliczono wówczas 33 kratery uderzeniowe. W wyniku późniejszych badań terenowych w sumie zlokalizowano 122 kratery i leje uderzeniowe, największy z nich o rozmiarach 26 m średnicy i 6 m głębokości”.
Wyrobisko jest dosyć rozległe, choć płytkie (szczególnie górny poziom), czego nie można powiedzieć o dolnym.
meteoryt Sihote-Alin 4x4cm  meteoryt Sihote-Alin 4x3cm
 CZYM SĄ METEORYTY I SKĄD SIĘ BIORĄ ???
Meteoryty – “spadajace gwiazdy” są okruchami skał (fragmentami planetoid lub komet) krążącymi w kosmosie, które w wyniku oddziaływania przyciągania ziemskiego spadły na Ziemię.
Pod względem składu chemicznego meteoryty można podzielić na:
* żelazne (syderyty)
* kamienne (aerolity)
*   kamienno-żelazne (syderolity)
*  szkliste (tektyty)
Najczęściej znajdowanymi meteorytami są meteoryty żelazne, które stanowią około 30% wszystkich okazów.
Wiek wiekszości meteorytów określono na ok. 4,7 miliarda lat, podczas gdy najstarsze znane skały ziemskie mają wiek ok. 3,8 miliarda lat. Dlatego też dzięki meteorytom można lepiej poznać początki Układu Słonecznego.
 
"DESZCZ METEORYTÓW"
 
Upadek meteorytu Sihote-Alin był największym zaobserwowanym upadkiem tego typu obiektu na świecie. Jego pierwotną masę oszacowano na ok. 70-100 ton wliczając gazy i pyły tworzące za nim w czasie lotu smugę o długości 30 km. Jego prędkość lotu obliczono na ok. 52000 km/h. Najprawdopodobniej meteoryt wybuchł po wejściu w atmosferę Ziemi i dalej leciał jako tzw. “deszcz meteorytów”.
Podczas lotu przez atmosferę znaczna część odłamków uległa stopieniu i wyparowała, a na niektórych pozostałych utworzyła się charakterystyczna powierzchnia obtopienia. Spotyka się również fragmenty o ostrych, poszarpanych powierzchniach, które powstały na skutek wybuchu w atmosferze lub w wyniku kolizji z Ziemią.
                       krater
 
Najwięcej fragmentów meteorytu rozrzuconych zostało na obszarze w kształcie elipsy o powierzchni ok. 2 km kwadratowych. Szacuje się, że na Ziemię spadło ok. 23 tony meteorytu. Największy znaleziony fragment ważył ok. 300 kg. Meteoryty znajdowane są zarówno w kraterach impaktowych jak i dookoła nich. Spotykano również kawałki powbijane w drzewa.
 
SKŁAD CHEMICZNY METEORYTU SIHOTE-ALIN
 
Meteoryt Sihote-Alin jest meteorytem żelaznym (syderytem) i należy do klasy oktaedrytów gruboziarnistych. Głównym pierwiastkiem występującym w meteorycie jest żelazo (92,6%), w mniejszych ilościach występują: 5.9% niklu, 0.42% kobaltu, 0.46% fosforu, około 0.28% siarki oraz w śladowych ilościach: gal, german, iryd.
 
Wymienione pierwiastki tworzą minerały:
* Kamacyt – stop żelaza i niklu o zawartości do 7,5% niklu
        * Tenit - stop żelaza i niklu o zawartości powyżej 7,5% niklu
      * Plesyt - stop żelaza i niklu
      * Schreibersyt – fosforek żelaza, niklu i kobaltu
        *  Troilit – siarczek żelaza
        * Chromit – tlenek chromu
 
        
Kryształy kamacytu i tenitu tworzące tzw. „figury Widmanstättena”.Kamacyt i tenit występują wspólnie tworząc „figury Widmanstättena” (kryształy tworzące trójkątną sieć przypominającą przekroje ośmiościanów czyli oktaedrów - stąd nazwa oktaedryty). Są one widoczne po przecięciu, wypolerowaniu i następnie wytrawieniu powierzchni okazu kwasem azotowym. Struktur takich nie spotyka się nigdzie indziej wśród znanych ziemskich i kosmicznych minerałów.
 
„linie Neumanna”
W niektórych partiach meteorytun zbudowanych z kamacytu pojawiają się również tzw. " linie Neumanna" - drobnolistewkowe, równoległe kryształy. Zewnętrzne partie meteorytu (łupina) pozbawione są wyżej opisanych figur. Jest to wynikiem ich przetopienia podczas lotu przez atmosferę Ziemi.
  
Skład mineralny i charakterystyczne struktury minerałów występujące w meteorycie Sihote-Alin wskazują na to iż, mógł on pochodzić z jądra rozbitej planetoidy.
ostatnia modyfikacja: 07.05.2014 r. 7021 odsłon