Nowości w GeoGut

Informacje o nowościach i wydarzeniach. 

Facebook

Instagram

Kuźnia Alchemiczna

Kuźnia Alchemiczna

Sklep stacjonarny czynny:

czwartek - piątek

10.00 -15.00

sobota 11.00 - 15.00

Pozostałe dni po uzgodnieniu telefonicznym.

Warsztaty odbywają się wyłącznie po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej.

Adres: Kąty Bystrzyckie 14 k/ Lądka -Zdr.

tel. 74-814-85-62

PARTNERZY
Partnerzy 
Stowarzyszenie Geopark
Przedgórze Sudeckie
 
Polish Green
Home / GeoHobby / Literatura
Literatura
R. Gut 31.07.2014 r.

Album "Agaty z Płóczek Górnych"

Redakcja:
Tomasz Praszkier

Autorzy:
Jacek Bogdański, Tomasz Praszkier, Rafał Siuda,
O prasiolicie – Michał Sachanbiński.

Zdjęcia:
Daniel Antosik, Grzegorz Bijak, Rainer Bode – Mineralien-Welt,
Monika Jabłecka, Friedrich Kauffungen, Piotr Panufnik, Tomasz Praszkier
Opis książki:
Album został wydany przez Towarzystwo Geologiczne "Spirifer" oraz Gminę i Miasto Lwówek Śląski w 2009 roku. 50 początkowych stron albumu zajmują opisy Pól Agatowych, genezy agatów, budowy geologicznej Sudetów, klasyfikacji agatów itd. Kolejnych 140 stron to plansze z wysokiej jakości fotografiami wybranych spośród szeregu kolekcji okazów.

Atlas minerałów i skał

Eligiusz Szełęg
Wydawca: Pascal, 2007
Oprawa:twarda Ilość stron: 272

Opis książki:
Atlas prezentuje wciąż mało znany, a fascynujący świat minerałów i skał występujących w Plsce. Zawiera mnóstwo informacji o ich pochodzeniu, omawia charakterystyczne cechy, wskazuje miejsca gdzie wystepują. Opisy minerałów i skał ilustruje ponad 300 barwnych fotografii. Jest to znakomity przewodnik zarówno dla początkujących poszukiwaczy i kolekcjonerów, jak i tych, którzy od lat interesują się mineralogią.

Minerały i kryształy

Rupert Hochleitner
Wydawca: MUZA, 2003
Oprawa:plastikowa Ilość stron: 255

Opis książki:
Praktyczna książka podręcznego formatu pomagająca rozpoznawać minerały. 600 kolorowych zdjęć, 350 rysunków postaci kryształów. System barw rozpoznawczych oraz symboli stanowi pomoc w oznaczaniu. Niezastąpiony towarzysz zbieraczy, miłośników, kolekcjonerów minerałów.

 

Minerały - leksykon przyrodniczy

Olaf Medenbach, Cornelia Sussieck-Fornefeld

Wydawca: GeoCenter 1996
Oprawa:twarda Ilość stron: 287

Opis książki:
Kolorowy, wyczerpujący leksykon dla miłośników przyrody. Zawiera między innymi: szczegółowe opisy minerałów i grup minerałów występujących w Europie; kolorowe fotografie okazów; klucz do oznaczania minerałów.

 

Ilustrowany słownik skał i minerałów

Jerzy Żaba
Wydawca: Videograf II, 2003
Oprawa:twarda Ilość stron: 504

Opis książki:
W książce zaprezentowano ponad 1000 barwnych fotografii i rysunków przedstawiających minerały i skały oraz różne formy ich występowania. W słowniku uwzględniono minerały i skały pochodzące z całego świata, w tym również - w sposób szczegółowy - występujące na terenie Polski. Omówiono też kamienie szlachetne i ozdobne. Słownik jest adresowany do wszystkich pragnących poznać różnorodność oraz piękno świata skał i minerałów. W szczególności powinien zainteresować studentów, uczniów, nauczycieli, turystów i przewodników turystycznych, jubilerów, artystów, handlowców, osoby zajmujące się gospodarką przestrzenną, ekologią i ochroną środowiska, geografów, geologów, gemmologów, chemików, biologów, ekologów, górników, zlożowców, a także miłośników, zbieraczy oraz kolekcjonerów skał i minerałów. Zawiera około 2750 haseł.

skamieniałe drewnoSkamieniałe drewno drzew gatunków liściastych, iglastych oraz paproci


autor: AlekSandra Z. Niemirowska
wydawca: Wydawnictwo Poligrafia
ilość stron: 382
isbn:9788378560838
format: 300x212 mm
oprawa: twarda

Długo oczekiwana publikacja, nad którą prace trwały kilkanaście lat. Pierwsza w Polsce pozycja skierowana do kolekcjonerów skamieniałości i minerałów, miłośników natury oraz wszystkich zainteresowanych naukami przyrodniczymi, umożliwiająca Czytelnikowi poznanie skamieniałego drewna wielu gatunków roślin drzewiastych w oparciu o fotografie zmineralizowanych szczątków. W przystępny sposób przybliża procesy prowadzące do powstania skamieniałego drewna, niezbędne zagadnienia z paleobotaniki i systematyki.
Autorka prezentuje wysokiej klasy eksponaty kolekcjonerskie pochodzące z całego świata, spotykane w nich minerały (m.in.: agat, fluoryt, piryt, minerały promieniotwórcze), ślady pozostawione w drewnie przez różne organizmy (np. wydrążone tunele, koprolity) oraz budowę anatomiczną widoczną w przekrojach poprzecznych i wzdłużnych przez skamieniałe pnie. Starannie wyselekcjonowane okazy przedstawiono na ponad tysiącu fotografii (w tym również mikroskopowych), wyróżniających się niecodziennymi walorami edukacyjnymi i poznawczymi.
Bogate zilustrowanie zagadnień omawianych w części pierwszej odzwierciedla fascynację Autorki paleobotaniką i sprawia, że książka staje się przewodnikiem po charakterystycznych cechach budowy drewna obserwowanego w pniach (łodygach) różnorodnych grup roślin w większości wymarłych. Są wśród nich skrzypy i paprocie drzewiaste, benetyty, sagowce, kordaity, a także znane ze współczesnej flory gatunki drzew iglastych, liściastych, łącznie z palmami.
W drugiej części książki znajdują się fotografie skamieniałego drewna ze słynnych światowych lokalizacji (m.in. z Arizony w USA, Patagonii w Argentynie, Chemnitz w Niemczech, Queensland w Australii), jak również z trudno dostępnych (np. z Paragwaju, Antarktydy, Ugandy) i z wielu rejonów Polski.
Poruszanie się po tekście ułatwiają słowniki: nazw rodzajowych (polsko-łacińsko-angielski) oraz trudniejszych pojęć, a także indeksy haseł występujących w treści i podpisach fotografii. Z bogatej bibliografii skorzystają osoby pragnące szczegółowo przestudiować temat.
Podczas wieloletniej pracy Autorka konsultowała się z paleobotanikami z Niemiec, USA i Kanady.

ostatnia modyfikacja: 31.07.2014 r. 5933 odsłon