Nowości w GeoGut

Informacje o nowościach i wydarzeniach. 

Facebook

Instagram

Kuźnia Alchemiczna

Kuźnia Alchemiczna

Sklep stacjonarny czynny:

poniedziałek - sobota

10.00-16.00.

Warsztaty odbywają się wyłącznie po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej.

Adres: Kąty Bystrzyckie 14 k/ Lądka -Zdr.

tel. 74-814-85-62

PARTNERZY
Partnerzy 
Stowarzyszenie Geopark
Przedgórze Sudeckie
 
Polish Green
Home / Kąty Bystrzyckie
Kąty Bystrzyckie
R. Gut 19.06.2020 r.

Kąty Bystrzyckie  (Winklerdorf / Wincklersdorf) leżą na wysokości około 490-610 m n.p.m we wschodniej części Krowiarek, pasma górskiego w Sudetach Wschodnich, będącego częścią Masywu Śnieżnika.   Najstarsze zapisy o wsi pochodzą z roku 1346. Była to wtedy duża osada z własnym kościołem i parafią. W roku 1417 było tu wolne sędziostwo, a na przełomie XV i XVI wieku w okolicy funkcjonowała kopalnia, w której eksploatowano złoża rudy żelaza.

W źródłach Kąty Bystrzyckie (Winklerdorf) wystąpiły po raz pierwszy w dokumencie Jana Luksemburskiego datowanym w Pradze 14.02.1346 r., w którym bracia: Otto, Reincze i Nicolaus von Glubosowie otrzymali od króla potwierdzenie lenna karpieńskiego oraz szereg wsi, wśród których wymieniono też Kąty Bystrzyckie. Wieś już wówczas istniała i miała nawet kościół parafialny. W 1494 r. w Kątach Bystrzyckich wzmiankowany był już młyn wodny. W XVI wieku we wsi rozwinęło się górnictwo - źródła historyczne mówią o czynnej w 1524 r. kopalni (Bergwerk).W 1527 r. hrabia Kłodzki von Hardeck potwierdził górnicze przywileje kopalń w hrabstwie,  a w szczególności tych w Kątach Bystrzyckich oraz pobliskim Stroniu i Marcinkowie. Niestety obecnie lokalizacja kopalń w Kątach jest nieznana.


Kuźnia Alchemiczna - GeoGut
Szlifiernia Kamieni Dolnośląskich
Kąty Bystrzyckie 14             tel.  74 81 48 562
www.geogut.pl   www.kuzniaalchemiczna.pl

1. Sklep i galeria – biżuteria, wyroby z kamieni regionalnych, minerały,   skamieniałości, pamiątki.
2. Wystawa - Tajemniczy świat minerałów w UV  (zjawisko luminescencji minerałów).
3. Wystawa jajek z minerałów.
4. Skalne Rozłupisko – poszukiwanie minerałów wśród skał bazaltowych.
5. Nauka płukania złota w górskim potoku.
6. Przecinanie i obróbka kamieni.
7. Zajęcia edukacyjne i kreatywne – warsztaty dla dzieci i dorosłych.

Plenerowe Muzeum Skał
Ekspozycja skał regionalnych.
Wystawa minerałów Ziemi Kłodzkiej i Sudetów.
 

Ścieżka geologiczna na Górę Siniak
Trasa prowadzi poprzez wychodnie skał metamorficznych należących do tzw. Formacji Strońskiej. Występujące tutaj skały, to: łupki łyszczykowe, gnejsy, kwarcyty, marmury, amfibolity. Długość trasy to 2,1 km, wysokość do pokonania (przewyższenie w pionie) 122m. Czas przejścia w jedną stronę, ok 1h.
 Trasa jest łatwa, prowadzi przez malownicze lasy i łąki, z których można podziwiać piękne widoki w kierunku Śnieżnika, Czarnej Góry oraz w stronę Lądka-Zdroju z malowniczymi górami Złotymi w tle. Na trasie zostały ustawione 3 tablice z opisami odsłonięć, po drodze jest też miejsce odpoczynku. Jest to pierwsza tego typu atrakcja na terenie gminy Lądek-Zdrój. Ścieżka jest inicjatywą społeczną Sołectwa Kąty Bystrzyckie. Fundatorem tablic jest ZPK, opracowanie graficzne oraz współpraca M.J. Kosmalscy, opracowanie merytoryczne i przebieg trasy P.Gut - GeoGut, recenzent - Jacek Szczepański (U Wr) Miejsce startowe znajduje się w pobliżu Kuźni Alchemicznej , w centrum wsi, obok kościoła.


Ziołowe Siedlisko
Kąty Bystrzyckie 1A    tel. 501 432 535
www.ziolowesiedlisko.pl     krystyna@ziolowesiedlisko.pl
* Rośliny dzikich łąk – dla urody, w kuchni.
* W pasiece: Dowiesz się dlaczego dzikie jest lepsze niż hodowane. Poznasz miododajne rośliny, podpatrzysz jak pracują pszczoły, posłuchasz opowieści o ich życiu.
* Uzdrawiające Mandale - dowiesz się co to jest Mandala, jak korzystać z jej mocy we własnym życiu. Rodzina wspólnie maluje obraz na planie koła - Mandalę - i zabiera ją do domu.
 * Vedic Art -  warsztaty malowania intuicyjnego są dla tych, którzy chcą rozwinąć kreatywność i świadomie, twórczo korzystać z intuicji. Są procesem tworzenia nie tylko w malarstwie, ale w każdej dziedzinie życia.
 Wszystkie zajęcia wymagają wcześniejszego zgłoszenia.
Okresowo dostępne są produkty siedliskowe i prace malarskie.


Skansen Gottwaldówka
Kąty Bystrzyckie 23               tel. 74 81 47 802
www.gottwaldowka.pl

Skansen „Gottwaldówka” – Zabytkowy Zespół Gospodarski  obrazuje życie wsi śląskiej, kulturę ludową
i rzemiosło w XIX w. Wystawa kapeluszy, akwareli i szkła artystycznego, biblioteka, sprzęty gospodarskie
i domowe.  Dla grup pow. 10 os. organizujemy warsztaty pieczenia chleba. Zapraszamy zwiedzających od IV do X oprócz poniedziałków w godz. 8.00 – 16.00.
W każdą sobotę o godz. 12.00 odbywa się pokaz pieczenia chleba i wyrobu masła. 


Dom „Skowronki” z Izbą Regionalną
Radochów 144                     tel.  74 81 47 802
www.skowronki.hrabstwo.info
Gospodarstwo Agroturystyczne „Skowronki” oprócz noclegów i kuchni opartej  na produktach ekologicznych oraz dawnych, tradycyjnych przepisach zaprasza do Izby regionalnej  w domku – wycugu.  Urządzona tradycyjnie z dbałością o szczegóły odzwierciedla życie dawnej wsi śląskiej. Prowadzimy lekcje żywej historii (gawęda o codziennym życiu na Ziemi Kłodzkiej) z poczęstunkiem regionalnym.
Grupy pow. 10 os. prosimy o zgłoszenie.   Otwarte codziennie od 9.00 do 18.00.


W Kątach Bystrzyckich znajdziesz również Kościół pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej, o którym pierwsze wzmianki pochodzą z dokumentu króla Jana Luksemburskiego datowanego na 1346 rok. Malowidła w jego wnętrzu są prawdziwym odkryciem konserwatorskim. W ramach prac prowadzonych od 2010 roku przez Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie odsłonięto spod pobiał niezwykle interesujące i cenne malowidła, pochodzące z różnych okresów historycznych. Niezwykle bogate w dekoracje malarskie wnętrze jest nie tylko poligonem naukowym dla konserwatorów dzieł sztuki  i historyków, ale przede wszystkim świadectwem kultu chrześcijańskiego i przemian jakie zachodziły na przestrzeni wieków w tym wysokiej klasy obiekcie. Należy mieć nadzieję, że ten wyjątkowy kościół odzyska swą dawną świetność, do czego przyczyni się nie tylko konserwacja i restauracja malowideł ściennych, ale ołtarzy, chóru, prospektu organowego, ambony, obrazów, a także portali i nagrobków na cmentarzu przy kościele, które dopełniają całości klimatu Kątów Bystrzyckich.

 

Możesz również wyruszyć na wyprawę do starego dębu - Drzewa Przodków, który jest pomnikiem przyrody, a jego wiek to około 350 lat.


Do odkrycia czeka również Krzyż pokutny (XIV-XVI w)
(Kod plus 8V89+RW Stronie Śląskie)

 

Tablica informacyjna o Kątach Bystrzyckich

 

 

Tablica informacyjna o kościele

 

 

Kąty Bystrzyckie Kąty Bystrzyckie 

Noclegi w Kątach Bystrzyckich:

Gospodarstwo agroturystyczne "Cztery Kąty"

http://www.czterykaty.eu

****

Gospodarstwo agroturystyczne "Pod Bukiem"

http://www.podbukiem.pl/

****

"Trzy strumyki"
https://www.facebook.com/trzystrumyki

***

Corner Cottage

https://www.booking.com/hotel/pl/cottage-in-the-mountains.pl.html

***

Gottwaldówka

www.gottwaldowka.pl

***

Dom "Skowronki"

http://skowronki.hrabstwo.info/pl/

tel. 74 814 78 02

***

Das Lux-Häusla

http://winkeldorf.eu/

"Zakamarki"

Kąty Bystrzyckie 12